Results 2013

HEAD OF THE MOHAWK 2013 – FINAL RESULTS
Event #1     Mens Open Singles     (9:30 AM Start)
Place Name Club Time
P. Ballantyne Shenendehowa Crew 0:21:08
Event #2     Mens Collegiate Singles     (9:30 AM Start)
Place Name Club Time
No Entries 0:00:00
Event #3     Mens High School   (9:30 AM Start)
Place Name Club Time
No Entries 0:00:00
Event #4     Master Men Singles    (age 35 – 49)   (9:30 AM Start)
Place Name Club Time
E. Hagberg Nereid Boat Club 0:17:00
C. Wolfe Aqueduct Rowing Club 0:18:03
Event #5    Veteran Men Singles  (over age 50)   (9:30 AM Start)
Place Name Club Time
(Age 50 – 59)
D. Chernoff SSRC 0:16:54
C. Buckhout West Lake Sculling 0:17:49
D. Powers SRA 0:19:25
(Age 60 – 69)
M. Waggaman Unaffiliated (USA) 0:18:17
T. Wolski Unaffiliated (USA) 0:18:33
J. Greenly Unaffiliated (USA) 0:19:18
A. Frizzera SSRC 0:19:38
M. Griffin Mid Hudson 0:19:29
F. Chernoff Unaffiliated (USA) scratch
(Age 70 – 79)
J. Miller 0:19:21
J. Mangine Albany RC 0:20:57
(Age 80 – 89)
No Entries 0:00:00
Event #6    Open Women Singles    (9:35 AM Start)
Place Name Club Time
No Entries 0:00:00
Event #7   Collegiate Women Singles    (9:35 AM Start)
Place Name Club Time
No Entries 0:00:00
Event #8   High School Women Singles    (9:35 AM Start)
Place Name Club Time
K. Molina Niskayuna 0:18:34
G. Vero BHRA 0:18:56
A. O’Shea HRRA 0:19:41
Event #9    Master Women Singles    (age 35 – 49)   (9:35 AM start)
Place Name Club Time
No Entries 0:00:00
Event #10    Veteran Women Singles    (9:35 AM start)
Place Name Club Time
(Age 50 – 59)
L. Skibo Unaffiliated (USA) 0:18:48
S. Lee Aqueduct Rowing Club 0:19:26
(Age 60 – 69)
No Entries 0:00:00
(Age 70 – 79)
No Entries 0:00:00
(Age 80 – 89)
No Entries 0:00:00
Event #11    Novice Men Singles    (9:40 AM Start)
Place Name Club Time
No Entries 0:00:00
Event #12    Novice Women Singles     (9:40 AM Start)
Place Name Club Time
No Entries 0:00:00
Event #13    High School Men Doubles    (9:45 AM Start)
Place Name Club Time
No Entries 0:00:00
Event #14    High School Women Doubles    (9:45 AM Start)
Place Name Club Time
A. Lombardo Niskayuna Rowing scratch
Event #15    Open Men Doubles    (9:50 AM Start)
Place Name Club Time
No Entries 0:00:00
Event #16    Collegiate Men Doubles    (9:50 AM Start)
Place Name Club Time
No Entries 0:00:00
Event #17    Master Men Doubles    (over 35)    (9:50 AM Start)
Place Name Club Time
D. Hall BRASS 0:16:44
P. Verardi SSRC 0:17:05
C. King BRASS 0:17:11
D. Wormuth Unaffiliated (USA) 0:20:11
Event # 18   Open Mixed Doubles    (9:50 AM Start)
Place Name Club Time
R. Kercull SRA 0:16:02
Event #19     Collegiate Mixed Doubles       (9:50 AM Start)
Place Name Club Time
K. Isham Skidmore College 0:18:03
Event #20     Master Mixed Doubles    (over 35)     (9:50 AM Start)
Place Name Club Time
S. Hobbs/E. Williams Aqueduct Rowing Club scratch
Event #21    Open Women Doubles     9:50 AM Start)
Place Name Club Time
No Entries 0
Event #22    Collegiate Women Doubles     (9:50 AM Start)
Place Name Club Time
No Entries 0
Event #23    HS Women Fours with Coxswain    (10:00 AM Start)
Place Name Club Time
Arlington A 0:16:57
BHRA A 0:17:08
Arlington C 0:17:09
Arlington B 0:17:22
BHRA B 0:18:43
Event #24    Open Women Fours with Coxswain    (10:00AM Start)
Place Name Club Time
No Entries 0:00:00
Event #25    Collegiate Women Fours with Coxswain    (10:05 AM Start)
Place Name Club Time
SCCC 0:19:37
Event #26   Master Women Fours with Coxswain  (10:10  AM Start)
Place Name Club Time
HRRA A 0:17:07
Shenendehowa Crew 0:18:37
HRRA B scratch
Event #27   HS Men Fours with Coxswain     (10:25 AM Start)
Place Name Club Time
Niskayuna 0:14:48
Arlington A 0:14:55
BHRA  A 0:14:56
BHRA B 0:15:32
Arlington B 0:16:33
BHRA C 0:16:36
Event #28    Collegiate Men Fours with Coxswain  (10:35 AM Start)
Place Name Club Time
No Entries 0:00:00
Event #29    Master Men Fours with Coxswain – “Niskayuna Cup”    (10:40 AM Start)
Place Name Club Time
HRRA 0:15:06
Aqueduct Rowing Club A 0:15:45
Aqueduct Rowing Club B 0:16:35
Shenendehowa Crew 0:16:36
Event #30     Master Women Doubles    (over 35)     (10:45 AM Start)
Place Name Club Time
Ballway/Moriarty West Lake Rowing Club 0:17:44
Lee/Laursen Aqueduct Rowing Club 0:18:12
Cuyler BRASS 0:19:01
Event #31    Open Men Fours with Coxswain  (12:30 PM Start)
Place Name Club Time
No Entries 0:00:00
Event #32    Mens Open Eights    (12:40 PM Start)
Place Name Club Time
No Entries 0:00:00
Event #33   Mens Collegiate Eights     (12:40 PM Start)     MAYOR’S CUP
Place Name Club Time
No Entries 0:00:00
Event #34   Master Men Eights   (12:45 PM Start)
Place Name Club Time
No Entries 0:00:00
Event #35    Womens Open Eights     (12:45 PM Start)
Place Name Club Time
No Entries 0:00:00
Event #36    Womens Collegiate Eights     (12:45 PM Start)      AQUEDUCT CUP
Place Name Club Time
No Entries 0:00:00
Event #37   Master Women Eights   (12:50 PM Start)
Place Name Club Time
HRRA 0:15:45
Skidmore Community A 0:16:38
Skidmore Community B 0:17:48
Event #38   HS Novice Men Eights   (12:50 AM Start)
Place Name Club Time
Niskyuna B 0:15:31
Niskayuna A 0:16:23
Arlington 0:16:49
Event #39   Collegiate Novice Men Eights   (12:50 PM Start)
Place Name Club Time
No Entries 0
Event #40   HS Novice Women Eights   (12:50 PM Start)
Place Name Club Time
Niskayuna A 0:17:15
Arlington 0:17:37
Niskayuna B 0:18:14
Event #41   Collegiate Novice Women Eights   (12:50 PM Start)
Place Name Club Time
No Entries 0:00:00
Event #42   Open Men Novice Eights   (12:55 PM Start)
Place Name Club Time
No Entries 0:00:00
Event #43   Novice Master Men Eights   (12:55 PM Start)
Place Name Club Time
No Entries 0:00:00
Event #44   Open Novice Women Eights   (12:55 PM Start)
Place Name Club Time
No Entries 0:00:00
Event #45   Master Novice Women Eights   (12:55 PM Start)
Place Name Club Time
No Entries 0:00:00
Event #46   Open Quad Mixed     1:00 PM  Start)
Place Name Club Time
No Entries 0:00:00
Event #47     Mens HS Quad          (1:10 PM Start)
Place Name Club Time
No Entries 0:00:00
Event #48    Womens HS Quad       1:15 PM Start)
Place Name Club Time
No Entries 0:00:00
Event #49   HS Mens Eights   (1:30 PM Start)  MOHAWK CUP
Place Name Club Time
BHRA DNF
Niskayuna A DNF
Arlington 0:14:55
Niskayuna B 0:14:57
Event #50    Womens HS Eights     (1:305PM Start)     MOHAWK CUP
Place Name Club Time
Niskayuna A 0:15:07
Niskayuna B 0:15:43
Arlington A 0:15:58
BHRA 0:16:10
Arlington B 0:17:01
Niskayuna C 0:17:07
Event #51      Open  Eights     (2:00 PM Start)   TAKE THE TURN
Place Name Club Time
HRRA 0:17:45
Aqueduct Rowing Club 0:18:43
BHRA 0:20:36
Shenendehowa Crew 0:20:54